Хмелівка

Хмелі́вка — село Теребовлянського району Тернопільської області. До 1949 року називалась Винівка. Розташована на 20 км на захід від Теребовлі. Центр сільради, якій підпорядковано села Нова та Стара Брикулі. Від кінця XVII ст. до 1809 та від 1921 до 1947 називалося Винявка.

Населення — 570 осіб (2007).

Походження назви
Хмелівка

Це село під назвою Хмелівка згадується ще у 1646 році, коли воно за переказами було засноване, хоча дехто офіційною датою заснування вважає 1581 рік. Назване на честь Богдана Хмельницького.
Винявка

За переказами ця назва походить від прізвища польського шляхтича Винявського, якому в свій час король подарував це село.

Історія

Перша писемна згадка — 1581.

1809 поблизу Хмелівки відбулася битва австрійських військ під командуванням генерала Бекера з польськими повстанцями.

Починаючи з 1890 року чисельність українського населення в Хмелівці постійно зростала, і це пояснювалося тим, що на початку ХХ століття дідичами села були ревні греко-католики, тобто українці.

Перед Першою Світовою Війною у Хмелівці було засновано двокласова школа з українською мовою навчання, де викладали такі вчителі як Вільчинський, Новаківська Марія, Грицик Володимир та інші. У період 1928—1939 рр. у школі навчалося 95 % учнів української національності. З 1924 року в селі було засновано читальню «Просвіта», гурток «Рідна школа», «Сільський господар». Головою гуртка «Рідна школа» був Гнатків Нестор.

Провід «Просвіти» постачав в село часописи «громадський голос», «Новий час», тижневик «Народна справа». В селі існувало товариство «Січ», а пізніше «Луг». Діяли церковний та світський хори, якими керував Курилів Степан. Вихідці з села, які стали студентами, поповнювали українські прогресивні товариства «Пласт», «Смолоскип», «Рідна школа», Союз українок, «Просвіта».

Після розвалу польської влади в 1939 році Хмелівку окупували радянські війська.

Пам’ятки

Є церкви Покрови Пресвятої Богородиці (1939, кам’яна, реставрована 2001) та на місці колишнього проборства (перебудована 1989, мур.), Дім молитви ХВЄ (2000).

Відновлено пам’ятний хрест на честь скасування панщини (1991), насипано символічну могилу Борцям за волю України (1996).

Соціальна сфера

Працюють ЗОШ 1-2 ступ., Будинок культури, бібліотека, ФАП, відділення зв’язку, торгівельний заклад.